Under denna fas är KLL-sjukdomen inaktiv, eller vilande och kan vara det i månader till år. Som patient har man regelbunden kontakt med specialistklinik för att lämna blodprover och stämma av eventuell uppkomst av sjukdomssymtom.
Hantera Watch and Wait-perioden
Att inte få behandling när man fått en cancerdiagnos kan skapa stress och oro. Bakgrunden till så kallad ”watch and wait” är att man i vetenskapliga studier inte sett någon bättre effekt eller överlevnadsvinst vid tidig behandling när patienten inte har symtom. Eftersom de flesta KLL-patienter inte är behandlingskrävande vid diagnos är det alltså viktigt att följa förloppet och inte starta behandling för tidigt, eller i onödan.
Även om man inte får aktiv behandling så finns det saker att själv ha kontroll över som kan skapa en känsla av trygghet. Be läkaren att förklara vad det innebär för en patient att befinna sig i en watch and wait-period och när man ska kontakta sjukvården mellan bokade uppföljningstider.